AmberOne – Autostrada A1

SPRAWDŹ AmberGO!
NOWY SYSTEM PŁATNOŚCI

System automatycznego poboru opłat bez biletów i bez dokonywania płatności na bramkach!

KALKULATOR OPŁAT
AmberOne Autostrady A1

Oblicz cenę przejazdu

Zanim rozpoczniesz jazdę

01 / Zaplanuj trasę przejazdu

Przygotuj się starannie do podróży. Sprawdź prognozę pogody oraz zaplanuj dokładnie trasę przejazdu. Jeśli to możliwe sprawdź możliwe natężenia ruchu.

02 / Sprawdź stan techniczny pojazdu

Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu m.in. ciśnienie w oponach, poziom oleju. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa i płynu do spryskiwaczy.

03 / Zabezpiecz bagaż

Bagaż rozmieść w samochodzie lub bagażniku tak, aby nie mógł przemieścić się w czasie jazdy, czy gwałtownego hamowania.

04 / Zaplanuj czas podróży

Zaplanuj czas wyjazdu uwzględniając przerwy w podróży zwłaszcza, jeżeli masz długi dystans do pokonania.

05 / Nie wyjeżdżaj, jeżeli jesteś zmęczony lub pod wpływem alkoholu

Pod żadnym pozorem nie wsiadaj do samochodu pod wpływem alkoholu. Nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi obniża zdolność prowadzenia pojazdów. Zmęczenie również zwiększa ryzyko wypadków.

06 / Zapnij pasy

Zapnij pasy przed rozpoczęciem jazdy. Upewnij się, że pozostali pasażerowie zapieli pasy. Pamiętaj, że w przypadku kontroli, jako kierowca ponosisz odpowiedzialność za brak zapiętych pasów przez wszystkich pasażerów. Jeżeli zachodzi potrzeba, upewnij się, że prawidłowo zamocowałeś fotelik do przewożenia dziecka. Statystyki jasno pokazują, że prosta czynność zapinania pasów może uratować życie Twoje lub Twoich bliskich!

W czasie jazdy

01 / Nie przekraczaj dozwolonej prędkości

Na autostradę możesz wjechać tylko pojazdem samochodowym, który  może rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczepy. Maksymalna prędkość, z jaką możesz poruszać się po na A1 i innych autostradach w Polsce wynosi 140 km/h.

02 / Sprawnie włączaj się do ruchu

Wjeżdżając na autostradę maksymalnie wykorzystaj pas włączenia, starając się jednocześnie włączyć bezkolizyjnie do ruchu na pasie autostrady. Jeśli tylko można, unikaj zatrzymywania się. Wjazd na autostradę
w takich sytuacjach jest trudniejszy i bardziej niebezpieczny. Podobnie jak wjazd na autostradę, również zjazd
z autostrady wymaga zwiększonej uwagi. Zbliżając się do zjazdu trzymaj się prawej strony. Jeżeli przejedziesz zjazd, pod żadnym pozorem nie możesz się cofać, nawet pasem awaryjnym. Stanowi to olbrzymie zagrożenie
i może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych następstw. W zamian kontynuuj jazdę do następnego zjazdu zajmie to tylko kilka minut.

03 / Poruszaj się prawym pasem

Na autostradzie poruszaj się prawym pasem. Lewy pas służy wyłącznie do wyprzedzania. Przed rozpoczęciem manewru zmiany pasów upewnij się, że nie ma za Tobą szybko jadącego pojazdu i zawsze sygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu, a po wykonaniu manewru wyprzedzania wróć ponownie na prawy pas.

04 / Zachowuj bezpieczny odstęp

Nie jedź zbyt blisko poprzedzającego pojazdu. Przyjmuje się, że bezpieczna odległość pomiędzy pojazdami to połowa prędkości jazdy, tj. jeśli jedziesz 100 km/h bezpieczna odległość wynosi 50 m, inną dobrą zasadą jest pozostawienie minimum 2-3 sekund między Twoim samochodem a samochodem z przodu. Dostosowuj prędkość do warunków na drodze.

05 / Kontroluj drogę i pojazd

Na autostradzie zmiany zachodzą bardzo szybko. Samochody poruszają się z dużą prędkością, dlatego musisz być czujny i w pełni kontrolować swój pojazd. Przewiduj to, co się może wydarzyć obserwując sytuację na drodze i wokół Twojego pojazdu. Zawsze kontroluj prędkość jazdy. Nie zachowasz pełnej kontroli nad pojazdem, czytając mapę, sms lub dokumenty, jedząc lub pijąc w czasie jazdy. W tym celu zjedź do najbliższego miejsca obsługi podróżnych. Prowadzenie rozmów przez telefon rozprasza. Dla swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa pasażerów podróżujących z tobą w trakcie jazdy przełącz telefon na tryb przekazywania połączeń i oddzwoń później, ogranicz do minimum korzystanie z zestawu głośnomówiącego, korzystanie z urządzeń przenośnych jest niedozwolone.  Jeżeli jest to konieczne, zjedź do najbliższego miejsca obsługi podróżnych, by odsłuchać otrzymane wiadomości lub oddzwonić. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu pojazdów ciężarowych.

06 / Nie zatrzymuj się na autostradzie

Zatrzymywanie i postój na autostradzie są zabronione. Dodatkowe pasy, oddzielone ciągłą linią nie są parkingami. Służą tylko w sytuacjach awaryjnych. Postój na autostradzie możliwy jest jedynie na wyznaczonych w tym celu parkingach lub miejscach obsługi podróżnych. Cofanie i zawracanie są zabronione na całej długości autostrady. Obowiązuje także zakaz holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Oprócz tego, że jest to niedozwolone i pociąga za sobą wysokie kary jest to także wysoce ryzykowne, zarówno dla Ciebie jak i dla innych pojazdów poruszających się autostradą.

07 / Wszelkie manewry wykonuj płynnie i spokojnie

Wszystkie manewry wykonuj w sposób łagodny i przewidywalny dla pozostałych użytkowników autostrady. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na autostradzie jest utrata panowania nad autem podczas gwałtownej zmiany pasa ruchu. Pamiętaj, że auto rozpędzone do prędkości autostradowej zachowuje się zupełnie inaczej niż w czasie jazdy miejskiej. Pozwól także innym użytkownikom autostrady na wykonywanie manewrów w sposób bezpieczny.

08 / Zwolnij, gdy spostrzeżesz zator

Zwolnij, gdy dostrzeżesz pierwsze oznaki zagęszczania się ruchu. Dobrym zwyczajem wśród kierowców jest włączanie świateł awaryjnych podczas zbliżania się do stojących w korku aut. Ostrzeżesz w ten sposób nadjeżdżających z tyłu, przez co znacznie zmniejsza się ryzyko „karambolu”. Jednakże, światła awaryjne wyłącz dopiero wtedy, gdy za tobą ustawi się spora grupa pojazdów. W przypadku, gdy liczba pasów ulega ograniczeniu i tworzy się zator, na zwężeniu obowiązuje reguła zamka błyskawicznego: samochody zbliżają się do przeszkody i przed zwężeniem wjeżdżają z obu pasów na przemian.

09 / Odpoczynek podczas podróży

Jeżeli poczujesz się zmęczony lub senny, zatrzymaj się na najbliższym miejscu obsługi podróżnych. Zalecany jest 15-minutowy odpoczynek i rozciąganie co dwie godziny, zwłaszcza w czasie długiej jazdy.

W razie awarii lub wypadku

01 / Włóż kamizelkę odblaskową

Bezwzględnie załóż kamizelkę odblaskową. Nie ma znaczenia czy zamierzasz wymienić koło lub dolać płyn do spryskiwaczy, udzielasz pomocy poszkodowanym, czy idziesz pasem awaryjnym w kierunku najbliższego telefonu alarmowego.

02 / Usuń uszkodzony pojazd z pasa ruchu

Jeżeli postój jest nieunikniony, ponieważ nastąpiło uszkodzenie pojazdu, postaraj się zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej strony. O ile to możliwe, opuść pojazd przez prawe drzwi, od strony pobocza. Osoby podróżujące z Tobą przeprowadź poza barierkę. Jeżeli w samochodzie znajdują się zwierzęta, zostaw je w pojeździe lub trzymaj pod kontrolą poza barierką.

03 / Wezwij pomoc

W razie awarii pojazdu wezwij pomoc drogową. Możesz to uczynić z telefonów alarmowych umieszczonych na autostradzie. Telefony alarmowe zlokalizowane są co dwa kilometry po obu stronach drogi, dlatego nigdy nie przechodź na drugą stronę autostrady by wezwać pomoc. Możesz również zadzwonić bezpośrednio do Centrum Zarządzania Autostradą pod numer (0) 58 530 66 66.
W razie wypadku wezwij pomoc. Jeżeli dysponujesz telefonem komórkowym, szybciej, a tym samym bezpieczniej jest zadzwonić pod numer alarmowy 112. Możesz również zadzwonić bezpośrednio do Centrum Zarządzania Autostradą pod numer (0) 58 530 66 66. Z Centrum Zarządzania Autostradą możesz skontaktować się korzystając z telefonów alarmowych zlokalizowanych co dwa kilometry po obu stronach drogi, dlatego nigdy nie przechodź na drugą stronę autostrady by wezwać pomoc. Jeżeli w zdarzeniu są poszkodowani postępuj, jak w przypadku wypadków drogowych.

04 / Ostrzeż innych kierowców

W zdarzeniu drogowym na autostradzie lub podczas zatrzymania awaryjnego w pierwszej kolejności ostrzegaj innych. Włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy. Do ostrzegania kierowców możesz użyć praktycznie wszystkiego, co jest widoczne z daleka, np. dodatkowe światła pulsujące ustawione na dachu pojazdu. W praktyce kierowcy, zamiast ostrzegać innych, oglądają uszkodzenia pojazdu i szacują straty. Pamiętaj, że Twoje ostrzeżenie zapewnia bezpieczeństwo tobie, przewożonym osobom i pozostałym użytkownikom drogi. Nie zaskakuj nadjeżdżających. Zanim ustawisz trójkąt, sprawdź czy za Tobą nie znajduje się zakręt lub wzniesienie. Droga hamowania jest na autostradzie większa niż 100 metrów – przy prędkości 140 km/h może się równać 200 metrów, wydłuża się także czas reakcji. Dlatego dla bezpieczeństwa możesz ustawiać trójkąt w większej odległości. Z trójkątem poruszaj się wyłącznie poboczem, a nie po pasie. Idąc pasem stwarzasz realne zagrożenie.

Quiz Czy jesteś dobrym kierowcą?

http://amberone.314-dev.pl/quiz/

Kodeks kulturalnego kierowcy